Vyrábané v Nemecku

Fortifikované prírodné hémové železo

Z prírodného hémového železa si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve. Tento prírodný zdroj železa je najľahšie absorbovateľný.

 

Vstrebávanie nehémového železa

Nehémové železo sa nachádza takmer vo všetkých produktoch na dopĺňanie železa, či už sú v kategórii liekov alebo výživových doplnkov. Ide o anorganickú soľ železa. Z takéhoto železa sa dokáže vstrebať len približne 5 % a vstrebávanie výrazne ovplyvňuje strava a nápoje. Preto je potrebné používať vysoké dávky železa, ktoré spôsobujú ťažkosti – zápcha, kŕče, hnačka.

 

Čo je to hémové železo a prečo ho vie naše telo lepšie využiť?

Vstrebávanie prírodného hémového železa je až 5-7 násobne vyššie ako nehémového. Náš organizmus si ho vie prirodzene získavať uvoľnením molekuly hému z proteínov živočíšnej zložky potravy (hemoglobín, myoglobín) a jej aktívnym transportom do buniek tenkého čreva cez vlastnú cestu cez tzv. hémové nosičové proteíny (HCP1) prítomné priamo v týchto bunkách predovšetkým v oblasti dvanástnika. Z prírodného hémového železa vie naše telo absorbovať zvyčajne 20-35% a v prípade nedostatku až 50 % a to v celku. Prírodné hémové železo, ktoré naše telo nevstrebe, je pre organizmus neškodné a nespôsobuje nám v črevách a žalúdku žiadne podráždenie. Z uvedeného vyplýva, že z prírodného hémového železa si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve. Hémové železo je prírodný zdroj železa a preto najľahšie absorbovateľný. GlobiFer® forte obsahuje hémové železo a vďaka tomu pri vstrebávaní využíva synergický efekt hémového a nehémového železa.

synergia hémového a nehémového železa

Miera vstrebávania železa

25-40% Až 40 % prijatého HÉMOVÉHO ŽELEZA sa vstrebáva. Zvyšných 60 % sa nevstrebe. Hémové železo je prírodné a preto nevstrebaná časť môže len raritne spôsobiť tráviace ťažkosti.
2-5% Len 5 % prijatého NEHÉMOVÉHO ŽELEZA sa vstrebáva. Zvyšných 95 % sa nevstrebe. Ak je v produkte na doplnenie železa len nehémové železo, ide o neprirodzenú formu, takže nevstrebané železo môže spôsobiť tráviace ťažkosti.

Miera výskytu problémov s trávením

2% Raritne, iba 2 ľudia zo 100 mávajú problémy s trávením HÉMOVÉHO ŽELEZA.
20-40% Až 40 ľudí zo 100 máva problémy pri trávení NEHÉMOVÉHO ŽELEZA.