Vyrábané v Nemecku

Ako vzniká nedostatok železa, prečo je nebezpečný a ako sa rieši

Trápi vás únava, suchá pokožka, večne studené ruky a dýchavičnosť? Môžete trpieť nedostatkom železa. Čo to znamená a ako si ho môžete doplniť?

Nedostatok železa

Prečo je pre naše telo železo také dôležité?

Železo je minerál, ktorý si naše telo nevie vyrobiť. To znamená, že ho musíme prijímať stravou alebo výživovými doplnkami. Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a ich farbiva hemoglobínu. Tie transportujú kyslík z pľúc do všetkých orgánov a viažu oxid uhličitý. Prenášajú ho do pľúc, odkiaľ ho vydýchneme. Železo sa nachádza aj vo svaloch vo forme myoglobínu. Slúži ako zásobáreň kyslíka, ktorý svaly potrebujú hlavne pri zvýšenej fyzickej aktivite. Pomáha tiež pri správnom fungovaní imunitnému systému a látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Zohráva úlohu aj v procese delenia buniek a môže znížiť pocit vyčerpania a únavy.

Železo na tanieri

Naším hlavným zdrojom tohto minerálu by mala byť strava. Dá sa získať zo živočíšnych (hémové železo) aj rastlinných zdrojov (nehémové železo). Aj keď telo dokáže najlepšie spracovať hémové železo,, najlepšie je tieto druhy kombinovať a mať pestrý jedálniček. Najviac hémového železa obsahuje hovädzia pečeň, hovädzie, jahňacie a bravčové mäso. Nehémové železo nájdete vo väčších množstvách vo fazuli, šošovici, raži, pšenici, špenáte, hrachu a bôboch, marhuliach, banánoch. Nedostatok železa môže vzniknúť, ak sa stravujeme monotónne, pri dospievaní, tehotenstve, menštruácii, pri zraneniach, kde došlo k strate krvi a rôznych chorobách.

Príznaky nedostatku železa

Keď máme nedostatok železa, bunky nedostávajú dostatok kyslíka. Orgány nepracujú normálne a my pociťujeme únavu a vyčerpanosť. Kvôli nízkej hladine je ovplyvnený celý energetický mechanizmus.

Tri stupne nedostatku železa

Poznáme tri stupne nedostatku železa8. Prvý stupeň nastáva, keď telo úplne spotrebuje feritín, zásobné železo v pečeni. O tom ani nevieme, pretože hemoglobín v krvi je stále v norme.

Ak však železo telu nedoplníme, vyvinie sa druhý stupeň, ktorý nazývame “nedostatok železa”. Vtedy nám už chýba aj časť transportného železa. Sme unavení bez ohľadu na to, koľko spíme. Ľahšie sa zadýchame aj pri nenáročných aktivitách a silnejšie nám búcha srdce. Prečo? Čím menej železa máme, tým je v krvi menej hemoglobínu. A čím je menej krvného farbiva, tým menšia je kapacita na transport kyslíka. Srdce sa snaží tento pokles kompenzovať tým, že krv poháňa rýchlejšie.

Ak svoje telo nepočúvame alebo nepoznáme príznaky nedostatku železa a železo si nedoplníme, problémy sa zintenzívnia. Tretiemu stupňu nedostatku železa, kedy už aj hemoglobín poklesne pod normálne hodnoty, hovoríme “sideropenická anémia”, ktorá je známa aj ako málokrvnosť. Je to najčastejšia príčina anémie. Ťažko sa nám dýcha, máme bledú a suchú pokožku, ruky a nohy máme studené. Únava začína výrazne ovplyvňovať náš život a môže prerásť až do chronickej podoby. Môže sa objaviť aj bolesť hlavy, zhoršenie zraku, nechutenstvo, krehké nechty, vypadávanie vlasov, zvrátené chute napr. na omietku, hlinu, bolesti na hrudi či zníženie libida. To však nie je všetko. Keďže mozog citlivo reaguje na nedostatok kyslíka, môže sa nám zhoršiť pamäť, ťažšie sa sústredíme a celkovo nám to pomalšie “myslí”.

Kedy treba ísť k lekárovi?

Ak pociťujete viaceré z týchto príznakov, zájdite za svojím všeobecným lekárom:

  • únava,
  • nedostatok energie,
  • strata vlasov,
  • lámavosť nechtov,
  • problémy s imunitou,
  • strata pamäti,
  • problémy s pozornosťou,
  • problémy so spracovaním informácií,
  • búšenie srdca,
  • dýchavičnosť,
  • závraty.

Lekár vám spraví základný krvný test. Z výsledkov zistíte, či máte v tele dostatočnú hladinu hemoglobínu. Ak je znížená, najčastejším dôvodom je práve nedostatok železa.

Biochemické parametre pre hladiny hemoglobínu sú:

  • Ženy minimálne 120 g/l*
  • Muži minimálne 135 g/l*

*zdroj http://klinickabiochemia.sk/download/biochemia.pdf

Lekár tiež vyhodnotí rizikové faktory, ktoré môžu nedostatok železa spôsobiť, ako je napríklad silná menštruácia alebo zápalové ochorenia. Ak existuje podozrenie na vnútorné krvácanie, lekár vykoná test na okultné krvácanie (zistenie prítomnosti krvi v stolici) a naordinuje ďalšie vyšetrenia.

Nedostatok železa si môžeme otestovať aj domácim testom na hladinu feritínu. Test dostanete v lekárni bez predpisu a z kvapky krvi si otestujete hladinu feritínu v krvi, ktorá vám napovie aké sú jeho zásoby v pečeni. Ak je úroveň feritínu v krvi pod 20µg/l ofarbí sa len jedna kontrolná čiarka na teste, svedčí to o tom, že máte nedostatok železa.

Mám nedostatok železa. Čo teraz?

Ak váš lekár potvrdí, že máte nedostatok železa, navrhne vám riešenie. Ak je zdravotný stav veľmi vážny (veľká strata krvi po operácii, zranení a pod.), nedostatok železa sa dá doplniť injekčne, prípadne formou transfúzie krvi. Lekár vám tiež môže predpísať lieky a tiež vám môže odporučiť  aj výživové doplnky určené na riešenie nedostatku železa.

Kým sa hladina železa dostane z nedostatku do normálu, môže to trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Je dôležité v užívaní prípravkov so železom pokračovať, aj keď vám vymiznú príznaky akútneho nedostatku. Vďaka tomu si vytvoríte zásobu železa vo forme feritínu aj v pečeni. Nezabúdajte počas dopĺňania nedostatku železa dbať aj na pestrú stravu s vysokým obsahom železa.

Rizikové skupiny nedostatku železa

Aké sú odporúčané dávky železa, ktoré by sme mali denne prijať?

Tínedžeri

  • chlapci 15 mg
  • dievčatá 18 mg

Dospelí

  • muži 10 mg
  • ženy 15 mg
  • ženy so silnou menštruáciou 20 – 30 mg
  • ženy po menopauze 10 mg

Ako riešiť nedostatok železa?

Vyberte si voľnopredajný výživový doplnok, ktorý vám pomôže nedostatok železa doplniť efektívne a bez nežiaducich účinkov.

GlobiFer forte® obsahuje prírodné hémové železo s dobrou vstrebateľnosťou, vďaka ktorej môžete užívať nižšie denné dávky. Zároveň rýchlejšie dosiahnete ideálnu hladinu železa v krvi. Hémové železo je telu prirodzená forma, ktorá nespôsobuje tráviace ťažkosti a pomáha aj v absorbcii nehémového železa.

Výživový doplnok GlobiFer forte® s obsahom fortifikovaného prírodného hémového železa si môžete kúpiť online alebo v kamennej lekárni, a to aj bez lekárskeho predpisu. Tu nájdete zoznam lekární, v ktorých GlobiFer forte® získate za výhodnú cenu.

Pre koho je GlobiFer® forte určený?

Tento výživový doplnok s prírodným hémovým železom a výbornou vstrebateľnosťou je ideálne riešenie na doplnenie železa. Ocenia ho najmä tí, ktorí sú nedostatkom železa najviac ohrození:

  • mladí ľudia vo vývoji,
  • menštruujúce ženy, najmä, ak je menštruácia silná,
  • tehotné ženy a ženy, ktoré chcú otehotnieť,
  • aktívni a vrcholoví športovci,
  • starší ľudia,
  • ľudia, ktorí pravidelne darujú krv,
  • ženy po menopauze,
  • ľudia s obmedzenou výživou – redukčná diéta, celiakia, laktózová intolerancia, malnutričný syndróm pri cystickej fibróze, podvýživa pri poruchách vylučovania a pohyblivosti tenkého čreva, zápalové črevné choroby ako napr. Crohnova choroba či iné žalúdočno-črevné ochorenia,
  • ľudia so slabým apetítom – napríklad počas onkologickej liečby,
  • ľudia po väčšej strate krvi po chirurgických zákrokoch.

Ak si nie ste istí, či trpíte nedostatkom železa, poraďte sa so svojím lekárom. Predávkovanie železom je síce zriedkavé, ale môže sa vyskytnúť, ak máte normálnu hladinu železa a napriek tomu by ste dlhodobo užívali produkt na dopĺňanie železa.

Najčastejšie otázky o nedostatku železa

Prečo je potrebné železo dopĺňať stravou alebo výživovými doplnkami?

Železo si ľudské telo nevie samo vyrobiť. Potrebujeme ho pre tvorbu hemoglobínu, čo je farbivo červených krviniek, pre správne fungovanie imunitného systému, správnu látkovú výmenu a na správny priebeh delenia buniek. Naše telo stratí každý deň približne 1 až 2 mg železa. Keby sme ho nedopĺňali, veľmi skoro pocítime príznaky jeho nedostatku ako je únava, nedostatok energie, vypadávanie vlasov, problémy s pamäťou a sústredením, dýchavičnosť a búšenie srdca. Ak máte podozrenie, že trpíte nedostatkom železa, poraďte sa so svojím lekárom. Nezabúdajte na pestrú stravu a kvalitné výživové doplnky, ktoré obsahujú dobre vstrebateľné železo.

Spôsobuje GlobiFer® forte tráviace ťažkosti?

Väčšina produktov na doplnenie nedostatku železa obsahuje nehémové železo. Je to anorganická soľ železa. Má veľmi nízku vstrebateľnosť, ktorá sa v priemere pohybuje okolo 5 %. Preto je pri týchto produktoch potrebné používať veľmi vysokú dávku železa. Pri trávení nehémového železa má komplikácie približne 40 % užívateľov. Nestrávené ióny železa dráždia sliznicu čreva a žalúdka, čo môže spôsobiť rôzne nepríjemnosti, ako sú podráždenie žalúdka, zápchu, kŕče či hnačku. Ak ľudia pocítia tráviace ťažkosti, často prerušia užívanie produktu na dopĺňanie železa a nedoplnia si dostatočne hladinu železa, ich problém sa nevyrieši.

GlobiFer® forte bol vyvinutý hematológmi, tak aby sa využili fyziologické vlastnosti trávenia a významne sa zvýšilo vstrebávania železa v čreve. Obsahuje prírodné hémové železo, ktoré pomáha zlepšovať vstrebávanie aj nehémového železa. Preto stačí prijímať nižšie denné dávky železa. Problémy s jeho trávením sú zriedkavé. Rieši sa tým problém s dodržaním odporúčaného času užívania. Ďalším benefitom je, že hémové železo sa vstrebe až do 40% a to ktoré sa nevstrebe, nedráždi črevo a nevyvoláva tráviace ťažkosti.

Ktoré potraviny ovplyvňujú vstrebávanie železa?

Zníženie vstrebávania nehémového železa môže spôsobiť viacero bežných potravín, čo môže prispieť k jeho nedostatku. Patrí medzi ne mlieko, mliečne výrobky, vláknina v obilninách, orechoch a listovej zelenine aj vaječná bielkovina. Dokonca záleží aj na tom, čo pijete. Ak si často doprajete čaj, kávu či kakao, spolu s obľúbeným nápojom do tela dostávate aj polyfenoly, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie nehémového železa. Dávajte pozor aj na liečivá, ktoré pravidelne užívate. Prípravky s vápnikom alebo antacidá, ktoré znižujú kyslosť žalúdka tiež zhoršujú vstrebávanie železa.

Prečo musia tehotné ženy dávať pozor, aby netrpeli nedostatkom železa?

Počas tehotenstva sa v tele ženy vytvára viac krvi, a preto potrebuje zvýšiť svoj príjem železa. V treťom trimestri dokonca potreba železa narastá až na 8-násobok bežnej spotreby.

Nedostatok železa môže prispieť k predčasnému pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti dieťaťa a pomalšiemu zotavovaniu sa po pôrode. Keďže železo prispieva k správnemu prenosu kyslíka a mozog na nedostatočné okysličenie reaguje veľmi citlivo, môže jeho nedostatok prispieť k zlému vývoju kognitívnych funkcií dieťaťa. Tie mu umožňujú spoznávať okolitý svet, učiť sa, pamätať si a vyjadrovať sa prostredníctvom jazyka.

Môže novorodenec “dobehnúť” nedostatok železa po narodení dostatočným príjmom materského mlieka?

Je veľmi dôležité, aby dieťa prišlo na svet s dostatočnou zásobou železa získanou od matky9, pretože materské mlieko je slabým zdrojom železa. Zo zásoby železa od matky dieťa čerpá prvé 3 až 4 mesiace po narodení.

Môže zvýšené užívanie magnézia ovplyvniť nedostatok železa?

Magnézium, teda horčík, sa vstrebáva cez ten istý kanál ako nehémové dvojmocné železo. Ak sa na tejto ceste stretnú, jeden alebo druhý musí počkať, aby mohol kanálom prejsť. Preto by si ľudia, ktorí vedia, že trpia nedostatkom železa a zároveň užívajú magnézium mali starostlivo vyberať, aký výživový doplnok so železom budú užívať. Ideálne je vybrať si produkt so zložkou, ktorá významne zvyšuje vstrebávanie železa. Takouto zložkou je napríklad prítomnosť hémového železa, ktoré obsahuje aj GlobiFer® forte.

Môže zvýšený príjem vitamínu C vyriešiť nedostatok železa?

Aby sa rastlinné, teda nehémové železo mohlo vstrebať, musí sa zredukovať z trojmocného na dvojmocné. Vitamín C dokáže túto redukciu podporiť.

Ak však používate produkt, ktorý už obsahuje dvojmocné železo, význam vitamínu C nie je taký dôležitý. Okysľuje síce obsah tráveniny, ale to dokážu aj iné kyseliny a mnohé sú v tomto ohľade lepšie. Ak je v čreve prítomné okrem dvojmocného nehémového železa aj hémové železo, vďaka efektu tzv. “meat faktoru” sa dokáže významne zvýšiť aj vstrebávanie dvojmocného nehémového železa.

Pre efektivitu vstrebávania železa je preto dôležité, aby ste v strave kombinovali zeleninu aj s mäsom, prípadne, aby ste užívali výživový doplnok, ktorý obsahuje aj hémové železo, ako je napríklad GlobiFer® forte.

Ovplyvňuje menštruácia hladinu železa v krvi?

Áno, a významne. Pri bežnej menštruácii žena príde o 16 až 25 mg železa. Telo sa bráni vzniku nedostatku železa tak, že zvýši jeho vstrebávanie z potravy. Pri silnej menštruácii viac ako 80 ml krvných strát za cyklus, však ani táto kompenzácia nemusí stačiť. Ak sa nezvýši príjem železa, môže sa jeho nedostatok prehĺbiť až k anémii. Ak máte počas menštruácie alebo krátko po nej príznaky nedostatku železa, ako je únava a bledosť pokožky, dýchavičnosť a búšenie srdca, je možné, že potrebujete doplniť zásoby železa. Zvoľte si výživový doplnok ako GlobiFer® forte, ktorý obsahuje hémové železo, s dobrou vstrebateľnosťou. Ak je vaša menštruácia veľmi silná alebo trvá viac ako 7 dní, riešte to so svojím gynekológom. Test  zdravej menštruácie nájdete https://www.mojamenstruacia.sk/kviz/

Aké železo obsahujú rastlinné zdroje železa?

V rastlinných zdrojoch ako šošovica, fazuľa, sezam, orechy, banány, figy a marhule nájdete nehémové železo. Tento druh železa je prírodný má však nízku vstrebateľnosť a telo z neho využije priemerne iba 5 %. Je častou zložkou výživových doplnkov.

O aké železo ide pri produkte obsahujúcom len anorganickú soľ železa?

Ide o nehémové železo.

Prečo železo často spôsobuje tráviace ťažkosti?

Pokiaľ sa nehémové dvojmocné železo nevstrebe v dvanástniku, ktorý má dĺžku 25-30 cm, nevstrebané železo môže v čreve podnecovať tvorbu voľných radikálov, ktoré dráždia črevo a môžu rozvinúť zápalovú reakciu s prejavmi ako sú zápcha, kŕče a hnačka,1,2. Dokonca môže škodiť črevnej mikrobiote a ohroziť tak celkovú imunitu organizmu.3,4,5,6

Prírodné hémové železo má 5-7 násobne vyššiu vstrebateľnosť ako nehémové železo a navyše jeho prítomnosť podporuje lepšiu stráviteľnosť nehémového železa vďaka tzv. “meat faktoru”. Tento typ železa vieme vstrebať priamo bez potreby jeho predchádzajúceho rozloženia a aj to čo sa nevstrebe a prechádza tráviacim traktom ďalej a nedráždi črevo.

Zdroje a literatúra:

  1. Lund EK, Wharf SG, Fairweather-Tait SJ, Johnson IT. Am J Clin Nutr. 1999;69(2):250-255.
  2. Orozco MN. A kol. J Nutr. 2010;140(6):1105-1110. doi:10.3945/jn.109.111104
  3. Dostal A. et al. J.Nutr. 2012; 142(2): 271-277. doi:10.3945/jn.111.148643.
  4. Kortman Guus A.M. a kol. Hemodial Int. 2017;21(S1): S28-S36. doi: 10.1111/hdi.12553.
  5. Zimermann MD. a kol. Am J Clin Nutr. 2010;92(6): 1406 – 1415. doi: 10.3945/ajcn. 110.004564
  6. Juríček Interná med. 2020; 20 (12): 551-554
  7. Pavord S. a kol. UK guidelines on the management of Iron deficiency in pregnancy. British Journal of Hematology 2012; 156: 588-600
  8. Masopust, Patobiochemie metabolických drah. 2004
  9. Department of Nutrition for Healthand Development WHO, Complementary Feeding Family foods for breastfed children