Vyrábané v Nemecku
Máte málo hemoglobínu? Dopĺňajte ho aspoň 3 mesiace, najlepšie hémovým železom

Nedostatok železa je aj v 21. storočí celosvetovo najčastejším nutričným deficitom.

Trpia ním nielen ľudia v oblastiach s nedostatočnou výživou, ale aj vo vyspelých krajinách. Keďže hrá železo dôležitú úlohu v mnohých dôležitých procesoch v organizme, jeho hladinu musíme neustále dopĺňať pomocou vyváženej stravy, prípadne efektívnymi prípravkami na dopĺňanie železa.

Najviac železa je v krvi, jeho zásoby sú v pečeni

Tri stupne nedostatku železa
Tri stupne nedostatku železa

Rozlišujeme až tri stupne nedostatku železa. Zdravý človek má plné hodnoty  železa v hemoglobíne v krvi a aj zásobného železa vo forme feritínu v pečeni. Ako ukazuje graf, prvý stupeň nedostatku železa nastáva vtedy, ak telo úplne spotrebuje zásobné železo z pečene. Tento stav ešte na sebe nepozorujeme, pretože hemoglobín v krvi nám neklesol. Ak straty železa naďalej pokračujú, vyvinie sa druhý stupeň, ktorý nazývame nedostatok železa. Vtedy v organizme chýba už aj časť transportného a funkčného železa, ktoré sa nachádza v enzýmoch, hemoglobíne či myoglobíne. Začína sa prejavovať únava, znížená výkonnosť, bolesti hlavy či celková slabosť. Ak železo nedoplníme a naopak strata pokračuje, nastáva sideropenická anémia, bežnejšie známa ako chudokrvnosť. V tomto štádiu nedostatku železa môžeme pociťovať poruchy spánku a koncentrácie, hučanie v ušiach, zrýchlený tep srdca, zvýšenú citlivosť na chlad, nechutenstvo, vidíme celkové poblednutie kože a slizníc, a nie je ničím výnimočným ak máme v tomto štádiu zvrátená chuť napr. na zem z črepníku, špongiu alebo omietku a podobne.

Nedostatok železa hrozí najmä ženám v gravidite alebo so silnou menštruáciou

K nedostatku železa môže dôjsť v niektorých životných situáciách, kedy je výdaj železa vyšší ako jeho príjem zo stravy. Hovoríme napríklad o tehotenstve, opakovanej silnej menštruácii, ohrození môžu byť tiež tínedžeri, ľudia po operácii, pri ktorej stratili veľa krvi, ľudia ktorí majú problémy s trávením a podobne. Počas menštruácie sa u žien nároky na množstvo železa zvyšujú, avšak existujú veľké individuálne rozdiely (1,36 – 3,2 mg/deň). Pokiaľ je strata krvi počas celej menštruácie vyššia ako je normálne t.j. 80 ml, sú aj nároky na množstvo prijatého železa vyššie ako zvyčajne. V tehotenstve stúpa potreba železa v dôsledku hemodilúcie (riedka krv) a zvýšených nárokov plodu až do 7,5 mg/deň v 3. trimestri. Ak budúca matka nedostatok železa dlhodobo nerieši, môže to mať vážne následky. Riskuje ohrozenie zdravia a života matky aj dieťaťa, hrozí predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť dieťaťa, zvýšené riziko vnútromaternicovej smrti plodu, zvýšená náchylnosť na infekcie u matky, oslabená pôrodná činnosť a ak sa pridruží silné krvácanie počas alebo po pôrode, môže dôjsť až k srdcovému zlyhaniu matky.

Hémové železo efektívne a bez tráviacich ťažkostí doplní nedostatok železa

Pri nedostatku železa je potrebné doplniť aj jeho zásoby v pečeni. Z tohto dôvodu je potrebné preparát železa užívať aspoň 3 mesiace. Často sa však stáva, že pri užívaní sa dostavia ťažkosti v podobe zápchy, kŕčov alebo hnačky a užívanie ukončíme skôr, ako si doplníme potrebné zásoby železa v pečeni.

V súčasnosti sú už dostupné viaceré štúdie dokazujúce efektivitu suplementácie fortifikovaným prírodným hémovým železom. „Absorpcia hémového železa bola v klinických štúdiách dokázateľne 5 – 7-krát vyššia ako pri nehémovom železe. Priemerne sa vstrebe až 37 % skonzumovaného hémového železa v porovnaní s 5 % nehémového železa,“ uvádza gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček. Hémové železo je preto prirodzeným a najefektívnejším zdrojom železa a jeho absorpcia nie je ovplyvnená zložkami stravy a nespôsobuje tráviace ťažkosti. „V súčasnosti je v lekárňach dostupný na voľný predaj preparát Globifer forte, ktorý obsahuje vysoko efektívne fortifikované hémové železo a je preto vhodný na suplementáciu železa. Globifer forte je dobre tolerovaný a nespôsobuje žiadne tráviace nežiaduce účinky,“ dodáva doktor Juríček.

Zdieľaj:

Ďalšie články

Príbeh: Ako mi Globifer zlepšil život a zachránil obľúbenú prácu (VIDEO)

Príbeh: Ako mi Globifer zlepšil život a zachránil obľúbenú prácu (VIDEO)

Museli ste už niekedy užívať železo v tabletkách? Možno si spomínate na nepríjemné tráviace ťažkosti, ktoré súvisia s užívaním výživových doplnkov na železo.

Čítajte dalej
Hémové železo doplní hladinu železa v tele najefektívnejšie, bez tráviacich ťažkostí

Hémové železo doplní hladinu železa v tele najefektívnejšie, bez tráviacich ťažkostí

Hlavnú úlohu, ktorú naše telo v organizme plní, je manažment transportu kyslíka a oxidu uhličitého. Je pre naše telo nenahraditeľný.

Čítajte dalej
Ste často unavení? Môže byť za tým nedostatok železa. Doplníte ho vďaka hémovému železu.

Ste často unavení? Môže byť za tým nedostatok železa. Doplníte ho vďaka hémovému železu.

Cítite únavu, ste bledí a vaša výkonnosť klesla? Je dosť možné, že máte nedostatok železa v krvi a telo vám to dáva takto najavo.

Čítajte dalej