Vyrábané v Nemecku

Pozor na železo počas tehotenstva. Prečo je dôležité a ako ho dopĺňať?

Tehotenstvo je radosť! Privítanie nového človiečika na svete je ale aj veľká zodpovednosť.

Aj keď je príroda veľká čarodejka, podporiť správny a zdravý vývoj dieťatka by mala každá budúca mamina už keď je bábätko v brušku. Vitamíny a minerály pre tehotné vám určite odporučí aj váš gynekológ, ale samovzdelávanie a získanie celkového prehľadu aj v tejto oblasti vôbec nezaškodí. Zamysleli ste sa pred kupovaním výživových doplnkov, čo vlastne skutočne potrebujete, či nemíňate svoje peniaze zbytočne? Jednou zo základných mikroživín, ktorú musí tehotná žena do tela dopĺňať je železo – či už vhodnými potravinami, ktoré železo obsahujú alebo aj efektívnymi doplnkami výživy. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutné a preto pri jeho nedostatku majú neskonalú chuť na mäso, pretože to obsahuje pre ne najľahšie prijateľnú formu železa – hémové železo.

Potraviny bohaté na železo

Platí základne pravidlo – pestrá a rozmanitá strava! Železo v strave nájdeme aj v živočíšnej aj rastlinnej oblasti jedálnička. Železo v potravinách nájdeme podľa toho, akú formu hľadáme. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Nehémové sa nevie do nášho tela vstrebať v takej miere ako hémové. Výhodou je, že vstrebávanie hémového železa podporuje vstrebávanie toho rastlinného. Takže sa opäť budeme opakovať. Budúce mamičky by sa mali zamerať na konzumáciu mäsa, najmä červeného, napríklad kvalitného hovädzieho. Čo ešte obsahuje železo? Ak máte nedostatok železa, čo jesť? Hémové železo je obsiahnuté najmä v červenom mäse (hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však s čím potraviny s obsahom nehémového železa kombinujete a zapíjate. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.

Prírodné hémové železo nie je to isté ako prírodné železo

V slovných spojeniach je len jediný rozdiel – slovíčko „hémové“. Pre telo a trávenie je však tento rozdiel veľmi podstatný. Z prírodného hémového železa, ktoré sa prirodzene nachádza v mäse či krvi, si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve. Tento prírodný zdroj železa sa ľahšie vstrebáva, pretože má k dispozícii svoju vlastnú cestu pre vstrebávanie v črevnej bunke. Železo pochádzajúce z rastlín, hoci je prírodné, túto cestu využiť nedokáže. Pri výbere produktov na dopĺňanie železa musíte byť preto nanajvýš ostražití a nepadnúť do reklamných pascí. Nedajte sa obalamutiť a pri výbere prípravku na dopĺňanie železa si vyberajte tie s obsahom prírodného hémového železa. Využijete tak prirodzené danosti svojho organizmu, ktorý vie lepšie absorbovať železo z tablety ak obsahuje aj prírodné hémové železo. Takže v lekárni si nepýtajte produkt s obsahom prírodného železa, ale s obsahom prírodného hémového železa. Týka sa to najmä tehotných žien, ktoré sú nedostatkom železa často ohrozené, keďže im nárok na železo stúpa niekoľkonásobne doslova z týždňa na týždeň.

Železom vyživujete aj dieťa, zvýšte hemoglobín

Ako rastie dieťa v brušku, aj jeho nároky na železo sa zvyšujú. Zásoby železa máme v pečeni, ale najviac sa ho nachádza v krvi, tam plní svoju úlohu. Červené farbivo teda hemoglobín v krvi roznáša kyslík do celého tela a to vďaka železu. Ak má žena málo železa v krvi, aj bábätko má obmedzený prístup ku kyslíku, teda nedostatočne dýcha. A to je už naozaj významný dôvod na to, aby si uvedomila, že zo všetkých minerálov a vitamínov je práve dostatok železa v tehotenstve kľúčový. Je dôležité nepodceniť situáciu s nízkymi hladinami hemoglobínu a reagovať na signály ako bledosť, únava, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, ktorými jej telo dáva jasne najavo, aby na dostatočné hladiny železa myslela. Celkovo musí organizmus ženy v tehotenstve vytvoriť viac krvi, ktorá musí byť bohatá na železo.

Pozor na anémiu

Ak má budúca mamička málo železa v krvi, dostavia sa nepríjemné príznaky. A ak túto situáciu dlhšie nerieši, môže byť aj s dieťaťom v ohrození. Anémia alebo chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa môže zapríčiniť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, taktiež zaostávanie neurokognitívneho vývoja (poruchy pozornosti, koncentrácie, znížené IQ dieťaťa)1, v najhorších prípadoch až smrť plodu.

Nedostatok železa sa zisťuje z krvného testu najbežnejšie určením množstva hemoglobínu v krvi. Ešte presnejšie vie nedostatok železa odhaliť zistenie hladiny ferritínu (zásobného železa) v pečeni a transferínu (transportného železa) v krvi. Hodnoty železa, čiže množstvo železa v krvi priamo ovplyvňuje hodnoty hemoglobínu a tie sú pre mužov a ženy rôzne. Ženy by mali mať minimálne 120 g hemoglobínu na liter krvi, muži minimálne 135 g/l. Dôležité je vedieť aj hodnoty železa, ktoré by mal organizmus prijať za deň. Ženský organizmus je kvôli svojej reprodukčnej sústave a poslaniu donosiť zdravé deti viac závislý na kolísaní potrieb denného príjmu železa. Tabuľka prehľadne ukazuje, ako sa menia nároky žien na železo počas menštruácie a tehotenstva.

mg železa/deň
Žena bez menštruácie0,8
Žena počas menštruácie1,4 – 3,2
Žena na začiatku tehotenstva2,5
Žena v druhom trimestri6,6
Žena v treťom trimestri7,5

Ako doplniť železo počas tehotenstva

V mnohých prípadoch tehotným ženám nestačí bohatá a pestrá strava na udržanie zdravej hladiny železa a sú nútené užívať tablety so železom. Mnohé mamičky skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať, užívať len 1 tabletu namiesto dvoch alebo s užívaním kvôli tráviacim ťažkostiam skončia úplne. Aké je riešenie? Nie všetky produkty na dopĺňanie železa dostupné v lekárni sa môžu užívať aj v tehotenstve. V prvom rade sa vždy u gynekológa alebo lekárnika informujte, či je produkt vhodný aj počas tehotenstva. A pozrite sa na zloženie, či prípravok obsahuje len anorganické soli železa, teda nehémové železo alebo je na ňom uvedené, že obsahuje aj prírodné hémové železo. Vyberajte si tie s prírodným hémovým železom, dopĺňanie bude rýchlejšie a efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Mnohé budúce mamičky veľmi dobré skúsenosti s výživovým doplnkom Globifer forte s obsahom prírodného hémového železa, ktorý vyvinuli hematológovia vo Švédsku, v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode. Bol vyvinutý preto, lebo tráviace ťažkosti spojené s užívaním vysokých dávok prípravkov obsahujúcim len nehémové soli železa (nadúvanie, zápcha, kŕče a pod.) sú veľmi časté. A keďže obsahuje prírodné hémové železo, uplatňuje sa synergický efekt a výborne sa z neho železo vstrebáva, čo dovoľuje znížiť denné dávky a zároveň zachovať účinnosť. Tým nespôsobuje tráviace ťažkosti. Globifer forte obsahuje fortifikované hémové  železo, nespôsobuje tráviace ťažkosti, je vhodný aj počas tehotenstva a neobsahuje ani lepok ani laktózu. Prečítajte si príbalový leták Globifer forte.

Potreba železa dieťaťa po narodení a jej pokrytie zo zásob od matky

Budúca mama by mala tiež vedieť, že materské mlieko neobsahuje dostatok železa na vykrytie potrieb dieťaťa počas prvých 5 mesiacov po narodení. Hlavným zdrojom železa dieťaťa sú totižto zásoby, ktoré si prinieslo z prenatálneho obdobia. Počas tehotenstva sa teda rozhoduje aj o dostatočnom okysličovaní mozgu dieťaťa po jeho narodení. Dostatočný príjem železa počas tehotenstva je nesmierne dôležitý aj pre správny vývoj dieťaťa po narodení. Z uvedeného grafu nižšie vyplýva, že od 4. mesiaca veku by už aj dojčené dieťa malo začať prijímať aj inú potravu okrem mlieka a postupne si dopĺňať použité zásoby železa, s ktorými prišlo na svet, železom z potravy.

Graf – Potreba železa dieťaťa po narodení a jej pokrytie zo zásob od matky2

 

Ku zvýšeniu hladiny hemoglobínu tiež prispieva pohyb. Pokiaľ má telo dostatok železa, počas námahy  si  samo produkuje červené krvinky, aby zvládlo zvyšujúcu sa potrebu kyslíka.  Dostatok železa v tele je teda pre naše telo nevyhnutný a obzvlášť v tehotenstve je dôležité si ho strážiť.

  1. King P.J. a kol. NeoReviews 2016; 17(11): e657-664.
  2. Deparment of Nutrition for Health and Development WHO, Complementary Feeding Family foods for breastfed children
Zdieľaj:

Ďalšie články

Je železo vitamín alebo minerál?

Je železo vitamín alebo minerál?

Mnohí sa domnievajú, že železo je vitamín, avšak nie je to pravdivé tvrdenie. Železo je chemický prvok v periodickej tabuľke prvkov pod označením Fe (Ferrum), avšak vo výžive sa železo považuje za minerál.

Čítajte dalej