Vyrábané v Nemecku

Aké železo užívať, aby vaša imunita zostala silná a bojaschopná.

Naša imunita výrazne závisí od správneho zloženia črevnej mikroflóry. K jej bojaschopnosti prispieva aj užívanie hémového železa.

Na jeho dostatočný prenos potrebujete hladiny hemoglobínu v krvi v norme. K tvorbe hemoglobínu potrebujete mať dostatočné zásoby železa. Je stále čas sa pripraviť, ale dbať na správny výber železa, aby ste zároveň imunitu neohrozili?V aktuálnej pre všetkých zaťažujúcej dobe je udržiavanie bojaschopnej imunity kľúčové. Pre pacientov s chorým srdiečkom, so zníženou imunitou, diabetikov, pre ženy so silným menštruačným krvácaním, starších občanov či tehotné ženy je kvalitná imunita, pripravená na boj s koronavírusom SARS CoV2 obzvlášť veľmi dôležitá, priam až život zachraňujúca. Ochorenie sa často prejavuje zápalom pľúc, kedy je ohrozené zásobovanie tela kyslíkom. Preto je dôležité udržiavať hladinu hemoglobínu v krvi v norme, pričom k jeho tvorbe potrebujete mať dostatočné zásoby železa. Pokiaľ si dopĺňate deficit železa tabletami, zvoľte si také formy, ktoré vám efektívne doplnia železo bez toho, aby ste ohrozili vašu črevnú mikrobiotu.

ako hemoglobin prenasa kyslik

Naša imunita výrazne závisí od zloženia črevnej mikroflóry

Odborníci tvrdia, že črevný systém človeka tvorí až 70-80 % celkového imunitného systému. Každý človek má jedinečné zloženie črevných mikroorganizmov, niečo ako odtlačok prsta. Už z  týchto informácií je zrejmé, že vplyv ľudského čreva na imunitu je obrovský. Je veľmi dôležité, aby sa v čreve nachádzali mikroorganizmy, ktoré sú pre našu imunitu prospešné. Na druhej strane potrebujeme eliminovať, čiže znižovať  možnosť množenia nevhodných chorobných (patogénnych) mikroorganizmov, ktoré nám imunitu znižujú.

Viaceré patogénne mikroorganizmy sa nachádzajú v črevnej mikrobiote aj za normálnych okolností avšak len v malom množstve. Pokiaľ neexistujú faktory potrebné pre ich rast a množenie, tak sú zdravé mikroorganizmy vo výraznej prevahe. Naša črevná mikrobiota je zdravá a imunita je bojaschopná.

mikrobiota človek

Čo sa môže udiať s našou mikrobiotou ak v čreve ostane nevstrebané železo?

Práve nevstrebané železo je rastovým faktorom patogénnych baktérií napr. kmeňov Bacteroides spp. či Roseburia, ktoré sa inak nemnožia. Naopak, zdraviu prospešné Lactobacily a kmene rodu Enterobacteriace k svojmu množeniu železo nevyužívajú.

Buďte pri výbere prípravku na dopĺňanie železa obozretní, pretože hromadenie železa v čreve môže okrem typických tráviacich ťažkostí vážne škodiť vašej črevnej mikrobiote a ohroziť aj vašu imunitu. Ktoré železo sa v čreve hromadí? Prípravky na dopĺňanie železa, ktoré obsahujú len nehémové železo musia byť užívané vo vysokých denných dávkach, pretože sa do tela vstrebáva len malá časť železa z takejto tabletky. Zvyšné nevstrebané nehémové železo putuje črevom ďalej a kŕmi práve baktérie závislé na železe.

Keď sa tieto nevhodné baktérie rozmnožia, dostanú sa do prevahy nad prospešnými. Naša črevná flóra sa zmení, prospešné mikroorganizmy sú na ústupe a imunita stráca významný pilier. Dôkazom a fyzickým prejavom pomnoženia nezdravých baktérií v čreve je nafukovanie, kŕče, zápcha alebo hnačka.

Vyberte si produkt s obsahom hémového železa

Hémové železo sa do nášho organizmu vstrebáva významne viac a zároveň napomáha vstrebávaniu aj nehémového železa. Takže ak tableta obsahuje hémové železo, prijímame v dennej dávke podstatne nižšiu dávku železa. Následne v čreve zostane výrazne menej nevstrebaného železa. Tým nežiaduce mikroorganizmy nedostanú faktor rastu a nepomnožia sa.

Ako si teda správne vybrať? Našťastie, v súčasnosti existuje prípravok s obsahom fortifikovaného prírodného hémového železa. Vďaka lepšiemu vstrebávaniu je efektívna dávka železa v takejto tablete výrazne zredukovaná na 18 mg v porovnaní s prípravkami s nehémovým železom, ktoré obsahujú 80-300 mg železa na deň.

Dopĺňanie hladiny železa bude vďaka tomu rýchlejšie, efektívnejšie s normálnou črevnou mikrobiotou bez tráviacich ťažkostí. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý vedcami v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Obsahuje fortifikované hémové železo a je vhodný aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Môžete ho užívať v kombinácii s inými liekmi. Vďaka Globiferu forte budete mať menej nevstrebaného železa v čreve, čím si zachováte zdravú črevnú mikrobiotu, ktorá je pilierom silnej a bojaschopnej imunity.

Globifer forte s obsahom fortifikovaného prírodného hémového železa kúpite aj bez toho, aby ste museli navštíviť svojho lekára. Globifer forte nie je na predpis a môžete si ho zakúpiť v kamenných aj online lekárňach, čo je v čase pandémie vítané. Doplňte si hladinu železa pomocou výživového doplnku Globifer forte tak, aby ste si svoju imunitu zachovali v dobrej kondícii.

Zdieľaj:

Ďalšie články

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Krásne slnečné a teplé počasie nás priam láka k vonkajším fyzickým aktivitám a športovaniu. Každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa však stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou. Príčinou môže byť aj nedostatok železa, ktoré pomáha transportovať kyslík v organizme a je esenciálnou mikroživinou. 

Čítajte dalej