Padajú vám vlasy? Jednou z príčin môže byť nedostatok železa
Kvalita, hustota či lesk vlasov sú ukazovateľom celkového zdravia. Ak začnú vypadávať vo zvýšenej miere, môže to mať mnoho príčin.
Čítajte dalejBežné potraviny znižujú vstrebávanie nehémového železa z produktov s obsahom anorganických solí železa.
Mlieko, mliečne výrobky, tiež vláknina prítomná v obilninách, orechoch, listovej zelenine, ďalej kalcium a vaječná bielkovina, znižujú resorpciu železa. Avšak najvýznamnejším faktorom znižovania vstrebávania nehémového železa sú polyfenoly obsiahnuté v čaji, káve, kakau a aj v niektorej zelenine a korení. Na vstrebávanie majú negatívny vplyv aj niektoré liečivá (napríklad antacidá používané na znižovanie kyslosti žalúdka, prípravky s obsahom vápnika a pod.), ktoré pôsobia inhibične (spomaľujú, utlmujú fyziologické procesy v organizme) a vytvárajú tak klinicky významné interakcie. Absorpcia je potom na základe uvedeného v bežnom živote ešte omnoho nižšia ako 5 %.
Naopak prírodné hémové železo, ktoré je telu prirodzená forma, sa vstrebáva bez ohľadu na skonzumované potraviny a nápoje.
Kvalita, hustota či lesk vlasov sú ukazovateľom celkového zdravia. Ak začnú vypadávať vo zvýšenej miere, môže to mať mnoho príčin.
Čítajte dalejMnohí sa domnievajú, že železo je vitamín, avšak nie je to pravdivé tvrdenie. Železo je chemický prvok v periodickej tabuľke prvkov pod označením Fe (Ferrum), avšak vo výžive sa železo považuje za minerál.
Čítajte dalejRýchlosť a efektivita dopĺňania nedostatočnej hladiny železa v tele je v mnohých prípadoch kľúčová. Nerozhoduje to, koľko železa zjete, či už v strave alebo v produktoch na dopĺňanie železa, ale koľko železa telo vstrebe a dokáže využiť vo svoj prospech.
Čítajte dalej