Vyrábané v Nemecku

Je železo vitamín alebo minerál?

Mnohí sa domnievajú, že železo je vitamín, avšak nie je to pravdivé tvrdenie. Železo je chemický prvok v periodickej tabuľke prvkov pod označením Fe (Ferrum), avšak vo výžive sa železo považuje za minerál.

Vitamíny aj minerály k svojmu životu nevyhnutne potrebujeme, mnohé z nich si nevie naše telo samo vytvoriť, a preto ich musíme prijímať v potrave, ktorá by mala byť pestrá a rozmanitá. Vitamíny aj minerály sú živiny, ktoré naše telo potrebuje na rast, vývoj a správne fungovanie. Najskôr si však v krátkosti vysvetlime rozdiel medzi vitamínmi a minerálmi.

Vitamíny vs. minerály

Vitamíny sú organické látky, čo znamená, že sa nachádzajú v živých organizmoch: zvieratá, rastliny alebo iné živé organizmy. Tie ich vedia v sebe vytvoriť, alebo ich získavajú z pôdy či vody. Na rozdiel od minerálov sa niektoré vitamíny ľahko ničia teplom, svetlom, dlhým skladovaním, varením a inými procesmi prípravy jedla. Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, podporujú dobré fungovanie imunitného systému alebo sú nevyhnutné aj pri detoxikácii. Existuje 13 základných typov vitamínov. Pre prehľadnosť sú označované veľkými písmenami prípadne číslicami, poznáme napríklad vitamín A (retinol), vitamín B9 (kyselina listová) či vitamín K (fylochinón).

Minerály na rozdiel od vitamínov sú väčšinou anorganické látky a udržujú si svoju chemickú štruktúru. Pochádzajú zo zeme, pôdy a vody a sú absorbované rastlinami. Ľudský organizmus získava minerály z rastlín a živočíchov, ktoré konzumuje a následne absorbuje v tráviacom trakte. Buď sa priamo podieľajú na stavbe našich tkanív, napr. kostí, chrupaviek alebo hemoglobínu v červených krvinkách alebo sa zúčastňujú na procesoch v organizme a tak pomáhajú pri rozmnožovaní, trávení, vylučovaní. Medzi najdôležitejšie patria vápnik, horčík, draslík, železo, zinok, meď a mnohé ďalšie.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Aj keď sú v tele vitamíny a minerály zastúpené len v malom množstve, ich dostatok a rovnováha sú kľúčové pre správne fungovanie nášho organizmu. Priamo ovplyvňujú náš fyzický aj psychický stav ako aj našu imunitu. Ich nedostatok v kombinácii s inými negatívnymi faktormi môže spôsobiť vážne problémy vo fungovaní organizmu, v niektorých vyhrotených situáciách dokonca až smrť. Medzi najčastejšie prejavy nedostatku vitamínov a minerálov patrí znížená imunita, nesprávne fungovanie orgánov, psychické problémy, únava, viditeľné vonkajšie poškodenie tela ako zhoršený stav kože, vlasov, kostí, zubov a pod.

Nedostatok železa

Železo, tzv. stopový minerál, je základná mikroživina, ktorú každý deň potrebujeme na tvorbu hemoglobínu (červené krvné farbivo) v červených krvinkách a nevieme ho ničím nahradiť. Iba vďaka nemu môže krv správne transportovať molekuly kyslíka z pľúc do orgánov a molekuly oxidu uhličitého z orgánov do pľúc. Okrem toho naše telo potrebuje železo aj na správne fungovanie imunitného systému, správnu látkovú premenu a v neposlednom rade zohráva úlohu v procese delenia buniek. Príznaky nedostatku železa môžu byť rôzne, ale najčastejšie sa stretávame s nasledovnými: únava, nedostatok energie, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, problémy s imunitou, amnézia – strata pamäti, problémy s pozornosťou, problémy so spracovaním informácií, búšenie srdca, dýchavičnosť, závraty a pod. Nedostatok železa môže spôsobovať nedostatok železa v potrave alebo jeho zlé vstrebávanie pri špecifických ochoreniach tráviaceho traktu. Často je jeho nedostatok spojený so zvýšenými stratami krvi napr. silná menštruácia, operácia, poranenie, okultné krvácanie a pod. Špecifickým obdobím s častým nedostatkom železa je tehotenstvo, kedy sa zvyšuje objem krvi matky a plod si vytvára zásoby železa aj pre život po narodení ešte počas vývoja v maternici. Hladinu železa v tele zistíte u svojho lekára krvným testom alebo si môžete zakúpiť test v lekárni , ktorým zistíte z krvi hladinu svojich zásob železa.

ako hemoglobin prenasa kyslik

Ako si železo do tela doplniť

V prvom rade musíte upraviť stravu. Zvýšte príjem červeného mäsa a vnútorností, ktoré sú bohaté na hémové železo. Hémové železo je telu prirodzené a v porovnaní s nehémovým sa ľahko vstrebáva, čo je kľúčové, keďže vstrebávanie prebieha len v krátkej časti tenkého čreva, dvanástniku. Ak sú hladiny železa príliš nízke, je potrebné tento minerál doplniť do tela pomocou vhodných výživových doplnkov či produktov na dopĺňanie železa. Pri výbere toho správneho doplnku výživy musíte byť veľmi ostražití. Vyberajte si prípravky na doplnenie železa s obsahom prírodného hémového železa. Využijete tak prirodzené danosti svojho organizmu, ktorý vie lepšie absorbovať železo z tablety ak obsahuje aj prírodné hémové železo. Takže v lekárni si nepýtajte prírodné železo, ale prírodné hémové železo.

Vyskúšajte obľúbený Globifer

Výživový doplnok Globifer forte obsahuje aj prírodné hémové železo. Užívatelia potvrdzujú jeho účinnosť, navyše bez obmedzení v jedle a nápojoch, a tiež sú vďační za dopĺňanie železa bez tráviacich ťažkostí. Žiadne zápchy, kŕče či hnačky, ktoré mali pri užívaní produktov na báze nehémového  železa. Vďaka obsahu hémového železa stačí prijímať nižšie dávky, ktoré nedráždia sliznicu čriev. Zaručí vám rýchle doplnenie železa bez nežiaducich účinkov. Je vhodný aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov. Neobsahuje ani lepok ani laktózu.

 

 

 

Zdieľaj:

Ďalšie články

Lepšie vstrebateľné železo je hémové železo

Lepšie vstrebateľné železo je hémové železo

Rýchlosť a efektivita dopĺňania nedostatočnej hladiny železa v tele je v mnohých prípadoch kľúčová. Nerozhoduje to, koľko železa zjete, či už v strave alebo v produktoch na dopĺňanie železa, ale koľko železa telo vstrebe a dokáže využiť vo svoj prospech.

Čítajte dalej