Vyrábané v Nemecku

Padajú vám vlasy? Jednou z príčin môže byť nedostatok železa

Kvalita, hustota či lesk vlasov sú ukazovateľom celkového zdravia. Ak začnú vypadávať vo zvýšenej miere, môže to mať mnoho príčin.

Od zlej vonkajšej starostlivosti o vlasy, prílišnej fyzickej záťaže, hormonálnych zmien až po prejav choroby či nedostatku vitamínov a minerálov. Sledujte aj ďalšie prejavy vášho organizmu a tak budete môcť identifikovať príčinu nadmerného vypadávania vlasov.

Prečo pri nedostatku železa padajú vlasy?

Vďaka železu máme okysličené  všetky  orgány, keďže jeho primárnou úlohou je prenos kyslíka (je obsiahnuté v krvi, v hemoglobíne). Každý vlas má svoj prirodzený cyklus, ktorý zahŕňa rastovú fázu, fázu pokoja a fázu, kedy vlas vypadne. Ak máme málo železa, telo logicky uprednostní okysličovanie  najdôležitejších orgánov ako sú: mozog, srdce, pľúca, či ďalšie vnútorné orgány. Dodávky drahocenného železa sa automaticky presúvajú z vlasových kanálikov do oblastí potrebnejších pre život. Vlas tak stratí svoju výživu a silu a dôjde k jeho vypadnutiu.

Ako zistím, že príčinou vypadávania vlasov je práve železo?

Naše telo nám však skutočnosť, že mu železo chýba, včas signalizuje rôznymi príznakmi. Tie prvotné nemusíme ani zaregistrovať. Sme unavení, ľahšie sa zadýchame, už pri ľahkých aktivitách sa nám silno rozbúši srdce, tepová frekvencia je vyššia ako je odporúčané. Neskôr sa príznaky zhoršia. Môžeme sa až dusiť pri akejkoľvek záťaži, sme vyčerpaní a chronicky unavení. Medzi ďalšie prejavy nedostatku železa patrí bledá pokožka, bolesti hlavy, praskanie kútikov, lámanie nechtov a práve vypadávanie vlasov. U žien sa následkom silnej alebo dlhotrvajúcej menštruácie opakovane vytvára strata železa. Táto sa s každým cyklom prehlbuje a vedie k chronickým prejavom nedostatku železa, medzi ktoré patrí aj vypadávanie vlasov.

Ako si viem potvrdiť, že mám nedostatok železa?

Tento údaj sa zisťuje zo základného krvného testu. Zájdite za svojím všeobecným lekárom, aby vám urobil základný krvný test. Z výsledkov zistíte, či máte dostatočnú hladinu hemoglobínu v tele, prípadne sa dá z krvi zistiť aj stav zásob železa v pečeni vo forme feritínu. Najskôr telo stratí zásobné železo vo forme feritínu v pečeni, až potom nasleduje znižovanie hladín hemoglobínu v krvi. Ak vám lekár zistí nedostatok železa, mali by ste ho efektívne do tela čo najrýchlejšie doplniť. Hladinu feritínu si viete zistiť aj sami, prostredníctvom voľne predajného testu z lekárne. Normálny stav je, keď sú aj feritín aj hemoglobín v norme.

Pri dopĺňaní železa stavte na to hémové

Železo si náš organizmus vytvoriť nevie, preto sme závislí na jeho pravidelnom prísune. Hlavným zdrojom železa by mala byť strava. Pri zvyšovaní zásob železa hrá významnú úlohu najmä červené mäso. Nielen mierou obsahu železa, ale najmä mierou jeho vstrebávania do tela. Hémové železo obsiahnuté v mäse dokonca pomáha vstrebávať sa aj tomu nehémovému z rastlín, čomu hovoríme meat faktor. Avšak v niektorých životných situáciách či obdobiach, nám bežná strava naše potreby železa nedokáže dostatočne pokryť. Nedokážeme zjesť toľko stravy a najmä v správnom pomere, aby sme telo zásobili dostatočným množstvom železa. Vtedy je dobré siahnuť po účinnom výživovom doplnku, ktorý hladinu doplní rýchlo a bez tráviacich ťažkostí. Obľúbený Globifer forte obsahuje kombináciu hémového a nehémového železa a využíva tak synergický efekt tejto kombinácie. Hladinu železa doplní za kratší čas a bez zápchy, kŕčov či zníženia celkovej imunity. Revolučný výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode – vo Švédsku. Obsahuje fortifikované hémové  železo a je vhodný aj pre tehotné a dojčiace  ženy, deti od 12 rokov. Neobsahuje ani lepok ani laktózu, môžu ho užívať ľudia trpiaci celiakiou, prípadne laktózovou intoleranciou. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje potrava ani nápoje.

Zdieľaj:

Ďalšie články

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Krásne slnečné a teplé počasie nás priam láka k vonkajším fyzickým aktivitám a športovaniu. Každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa však stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou. Príčinou môže byť aj nedostatok železa, ktoré pomáha transportovať kyslík v organizme a je esenciálnou mikroživinou. 

Čítajte dalej