Vyrábané v Nemecku

S menštruáciou som si zažila peklo na zemi

V súčasnosti má gynekológ niekoľko možností, aby pacientke so silnou menštruáciou pomohol. Liečba je výsledkom podrobných vyšetrení. Pri nedostatku železa je žiaduce si ho doplniť efektívne a bez tráviacich ťažkostí vďaka Globifer forte.

Mnohé ženy trpia. Mnohé ženy trpia zbytočne. V súčasnosti už existujú liečebné možnosti, ako sa zbaviť silnej menštruácie. Neviete či máte silnú menštruáciu?

Normálna strata krvi počas zdravej menštruácie je 80 ml, čiže žena počas 3 hodín nespotrebuje viac ako 1 vložku alebo 1 tampón. Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní. Ideálny cyklus sa pohybuje okolo frekvencie 28 dní, ale za normálne môžeme považovať aj rozpätie 21 – 35 dní. Otestujte sa alebo si o problémovej menštruácii prečítajte viac.

Martina začala mať tesne po 40-ke takú silnú menštruáciu spojenú so silnými bolesťami, že sa bála odísť z domu a pohybovať sa na verejnosti. „Keď si teraz na to spomínam, divím sa, ako dlho som to vydržala. Bolo to strašné. Mala som silnú, asi 10 dňovú menštruáciu. Keď mi jedna skončila, mala som zopár dní pokoj a potom celý kolotoč začínal od začiatku. PMS, stresy a podobne. Nikam som nechodila, pretože som sa bála, že pretečiem. Z červených krvavých fľakov na oblečení som mala priam hrôzu.“

Ako stres ovplyvňuje vašu menštruáciu?

Pri akomkoľvek strese produkuje telo hormón zvaný kortizol, ktorý pomáha tento stres zvládnuť. Avšak jeho účinky na správnu tvorbu progesterónu a estrogénu, kľúčových hormónov pri udržiavaní rovnomerného reprodukčného systému, nie sú práve najpriaznivejšie. Ukázalo sa, že stres môže potenciálne oddialiť váš menštruačný cyklus, aspoň na určitý čas. To sa môže zdať ako vítaná situácia pre ženy, ktoré trpia silnou či bolestivou menštruáciou, ale v konečnom dôsledku, vyhrotené napätie ešte zvyšuje finálne príznaky nezdravej menštruácie.

„Časom som sa dostala do silnej depresie z tej nekonečnej únavy a stresov, že som nič nevládala robiť. Bola som biela v tvári a taká unavená z obrovskej straty krvi, že som si už vôbec nepripadala atraktívna. Mala som málo železa, na nič som nemala energiu a po psychickej stránke som bola na tom tiež veľmi biedne. Ľudia si často myslia, však je to “len silná menštruácia”, ale nemajú žiadnu predstavu, aké je to prežívať to každý mesiac znovu a znovu.“

Pri silnej menštruácii dochádza v tele k stratám červených krviniek, bielych krviniek, krvných doštičiek a krvnej plazmy. Čo to znamená? Krv pri silnej menštruácii nestíha dostatočne zabezpečiť  metabolizmus všetkých buniek. Tkanivá sú ochudobnené o živiny, kyslík, vitamíny či hormóny. Telo si nevie udržať stálu teplotu a má zníženú obranyschopnosť proti infekciám. Jednou z kľúčových živín je železo, ktoré každý deň potrebujeme na tvorbu hemoglobínu v červených krvinkách. Iba vďaka nim môže krv správne transportovať molekuly kyslíka z pľúc do orgánov a molekuly oxidu uhličitého z orgánov do pľúc.

Doplňte si chýbajúce železo

Ak silne menštruujúca žena zistí, že má málo železa, je potrebné, aby si ho doplnila. Ako to zistí? Prvotné príznaky sú nenápadné. Okrem únavy a bledosti pokožky sa ľahšie zadýcha, už pri ľahkých aktivitách sa jej silno rozbúši srdce, tepová frekvencia je vyššia ako je odporúčané. Ak nedôjde k doplneniu železa, príznaky sa zhoršia. Môže sa až dusiť pri akejkoľvek záťaži, je vyčerpaná a chronicky unavená. Tento akútny stav nazývame chudokrvnosť alebo anémia z nedostatku železa, ktorá je najčastejšou formou anémie. Prečo je to tak? Keďže má naša krv menej hemoglobínu, tým má menšiu kapacitu pre transport kyslíka. O to viac musí srdce zvýšiť obrátky, aby pumpovalo častejšie krv cez orgány nášho tela. A tým je srdiečko oveľa viac opotrebovávané. Organizmus nás svojimi reakciami a prejavmi upozorňuje, že niečo nie je v poriadku. Doplnenie nedostatku železa prispieva k správnemu prenosu kyslíka v tele a zníženiu vyčerpania a únavy a navyše dostatok železa tiež prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii.

Buďte pri výbere prípravku na dopĺňanie železa obozretné, pretože hromadenie železa v čreve môže spôsobiť typické tráviace ťažkosti, vážne škodiť vašej črevnej mikrobiote a ohroziť aj vašu imunitu. Ktoré železo sa v čreve hromadí? Prípravky na dopĺňanie železa, ktoré obsahujú len nehémové železo musia byť užívané vo vysokých denných dávkach, pretože sa do tela vstrebáva len malá časť železa z takejto tabletky. Zvyšné nevstrebané nehémové železo putuje črevom ďalej a kŕmi práve baktérie závislé na železe. Aké železo teda užívať?

Prírodné hémové železo obsiahnuté v tabletách Globifer forte vám vyrovná hladinu železa v krvi efektívne a bez tráviacich ťažkostí. Stačí prijímať nižšie dávky, ktoré nedráždia črevo a nespôsobujú zápchy, hnačky či kŕče, ktoré sú pri užívaní prípravkov s vysokým obsahom nehémových solí železa veľmi časté. Môžu ho užívať aj tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatici. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje žiadna potravina. Dostanete ho bez lekárskeho predpisu v kamennej lekárni ale aj online.

Proti silnej menštruácii pomáhajú hormóny

Keď bola situácia už viac neznesiteľná, rozhodla sa Martina navštíviť svojho gynekológa: „Ani neviem prečo som tak dlho otáľala s návštevou, respektíve so zverením sa gynekológovi s mojimi problémami. Ten ma poslal na vyšetrenie a neverila som, že pri takej nízkej hodnote železa v krvi vôbec ešte dokážem fungovať. Z hodnoty 50 g/l som sa za pol roka vrátila na minimálne hodnoty pre ženy 120 g/l vďaka Globifer forte. Zároveň som začala s hormonálnou liečbou.“

V súčasnosti má gynekológ k dispozícii niekoľko možností, aby pacientke so silnou menštruáciou pomohol. Liečba je výsledkom podrobných vyšetrení, ktoré môžu preukázať prítomnosť napríklad myómov, cýst či endometriózy. Veľmi účinnou na silnú menštruáciu je v súčasnosti hormonálna liečba, napríklad vo forme vnútromaternicového inzertu s obsahom hormónu, ktorý sa v nízkej dávke vylučuje priamo v maternici. Po zavedení inzertu sa výrazné zníženie straty menštruačnej krvi dostaví zvyčajne počas 3 až 6 mesiacov od začiatku liečby.

Martina dodáva: „Moja rada ostatným ženám je: uistite sa, že nebudete sedieť doma a plakať kvôli silnej menštruácii, ale hneď ako zistíte odchýlky, pôjdete za svojím gynekológom hovorte s ním otvorene a opíšte mu svoju menštruáciu a v prípade potreby sa spoločne dohodnete na prípadnej liečbe. Najdôležitejšia vec je mať všetky fakty pokope a zvážiť, aké možnosti sú pre VÁS najlepšie.“

Zdieľaj:

Ďalšie články

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nevládzete pri športovaní? Môže vám chýbať železo!

Nech už vás k športovaniu a aktívnemu pohybu láka čokoľvek, každý športovec, či už vrcholový alebo rekreačný, sa z času na čas stretáva aj so znížením výkonnosti či únavou. Príčinou môže byť aj nedostatok železa, ktoré pomáha transportovať kyslík v organizme a je esenciálnou mikroživinou. 

Čítajte dalej