Vyrábané v Nemecku

3 rady ako zvládnuť silnú a problémovú menštruáciu

Prečítajte si, ako sa líši zdravá menštruácia od tej problémovej a ako si ju dať vďaka Globiferu do poriadku.

Zdravá menštruácia je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravia ženy. Kľúčové je rozoznávať prirodzenú zdravú menštruáciu od problematickej. Ako vyzerá tá problémová? Nie je normálne, ak je extrémne silná, žena krváca v zrazeninách (koagulách), je dlhá, bolestivá či nepravidelná. Problémová menštruácia nie je len „pár dní“ silného krvácania či bolesti, ale má ďalekosiahlejšie dôsledky na kvalitu života ženy, ktorá ňou trpí.

Kedy je menštruácia problematická?

Normálna strata krvi počas zdravej menštruácie je 80 ml. To znamená, že žena počas 3 hodín nespotrebuje viac ako 1 vložku alebo 1 tampón. Zdravá menštruácia trvá priemerne 5 až 7 dní. Ideálny cyklus sa pohybuje okolo frekvencie 28 dní. Za normálne môžeme považovať aj rozpätie 21 – 35 dní. Ak žena užíva hormonálnu antikoncepciu (HAK) alebo  má zavedený hormonálny vnútromaternicový systém (IUS) jej menštruácia je slabšia a kratšia. Riadenie jej menštruačného cyklu totiž preberá HAK alebo IUS.

Je u vás niečo inak? Tak môžete mať problémovú menštruáciu, ktorá sa okrem iného môže prejavovať silnými bolesťami, ktoré ženu obmedzujú v normálnom živote alebo aj krvácaním medzi cyklami či po pohlavnom styku. Neviete či máte problémovú menštruáciu? Otestujte sa! Ak problematickou menštruáciou trpíte, máme pre vás 3 rady, ako si s ňou najlepšie poradiť

1. Navštívte gynekológa

Zapamätajte si jednoduché pravidlo. Ak vás menštruačné bolesti, silná menštruácia alebo iné odchýlky od zdravej menštruácie obmedzujú v bežnom živote (nemôžete ísť do školy, práce, divadla a pod.), čiže vám znižujú kvalitu života, je potrebné to riešiť a vyriešiť. Najlepšie u svojho gynekológa!

V rámci preventívnej gynekologickej prehliadky, keď sa vás lekár opýta na menštruáciu buďte pripravená otvorene mu popísať ako prebieha. Je to pre lekára dôležitý údaj. V súčasnosti má lekár  veľa možností ako problematickú menštruáciu regulovať a vyliečiť.

2. Doplňte si železo

Bežná potreba železa u zdravej ženy je 0,8 mg/deň. Na doplnenie tejto potreby zvyčajne stačí normálna pestrá strava, pokiaľ nie je striktne vegetariánska. Avšak počas menštruácie nároky na množstvo železa rastú. Ak má žena navyše silnú menštruáciu, môže stratiť až 3 mg železa denne! Pokiaľ takéto krvácanie trvá dlhšie a opakuje sa každý mesiac, žena postupne stráca svoje zásoby železa, pretože si ich nestačí doplniť, kým nemenštruuje.

Prejavy strát zásob sa nemusia prejaviť na zníženej hladine hemoglobínu (v krvi), pretože najskôr si telo čerpá železo z tzv. zásobného železa, ktoré je uložené vo forme feritínu v pečeni. Úroveň zásobného železa vo forme feritínu si môžete otestovať aj svojpomocne, voľnopredajným testom z krvi získanej z prsta.

Ak sa minú zásoby železa v pečeni, začne klesať aj hladina hemoglobínu v krvi a dostavia sa nepríjemné príznaky, keďže hemoglobín prenáša kyslík z pľúc do všetkých orgánov. Prichádza únava a vyčerpanosť ruka v ruke s búšením srdca a dýchavičnosťou. Menej krvi čiže menej kyslíka v tele spôsobí, že srdce musí zvýšiť obrátky, aby častejšie pumpovalo krv cez orgány. A tým je srdiečko oveľa viac namáhané. Nemávnite rukou nad príznakmi a skúste sa zamerať na zlepšenie svojho zdravia a tým aj kvality svojho života.

Ak zistíte, že aj napriek dobrému a výživnému stravovaniu máte nedostatok železa, doplňte si ho efektívne a bez tráviacich ťažkostí pomocou výživového doplnku s prírodným hémovým železom GlobiFer forte. Vďaka obsahu hémového železa stačí prijímať nižšie dávky, ktoré nedráždia črevo a nespôsobujú zápchy, hnačky či kŕče, ktoré sú pri užívaní prípravkov s vysokým obsahom nehémových solí železa veľmi časté.

Globifer forte obsahuje fortifikované prírodné hémové  železo bol vyvinutý práve preto, aby ľudia netrpeli tráviacimi ťažkosťami, keď užívajú prípravky na doplnenie železa a je vhodné aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Dostanete ho bez lekárskeho predpisu v kamennej lekárni ale aj online. Ďalšou výhodou je, že jeho vstrebávanie neovplyvňuje žiadna potravina.

Globifer forte vám umožní získať svoje zásoby železa rýchlo naspäť, bez zbytočných obmedzení a ťažkostí s trávením. Doplnenie nedostatku železa prispieva k správnemu prenosu kyslíka v tele a zníženiu vyčerpania a únavy  a navyše dostatok  železa tiež prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému a správnej kognitívnej funkcii.

3. Nalaďte sa na vlnu zdravia

Aj keď máte teraz ženské zdravotné problémy, dôležité je pozitívne myslieť a naladiť sa na to, že všetko dobre dopadne a obmedzenia v živote čoskoro skončia a vaša kvalita života stúpne. Máme pre vás rôzne tipy, ktoré by vám mohli pomôcť aj po psychickej stránke, pretože to je rovnako dôležité ako zdravá menštruácia. Navštívte dobrú kamarátku a zdôverte sa jej so svojimi problémami.

Pomôžu vám aj obyčajné veci – pohyb na čerstvom vzduchu, dobrý spánok, zdravé a výživné jedlo alebo rozmaznávanie tela pleťovými maskami či jemnou masážou. Milujte svoje telo napriek tomu, že momentálne trochu „štrajkuje“, úprimnou a láskavou starostlivosťou dosiahnete psychickú pohodu, ktorá vám pri zlepšovaní kvality života určite pomôže.

baner lekarne cena

Zdieľaj:

Ďalšie články

Je železo vitamín alebo minerál?

Je železo vitamín alebo minerál?

Mnohí sa domnievajú, že železo je vitamín, avšak nie je to pravdivé tvrdenie. Železo je chemický prvok v periodickej tabuľke prvkov pod označením Fe (Ferrum), avšak vo výžive sa železo považuje za minerál.

Čítajte dalej